Városlista
2026. január 5, hétfő - Simon

Hírek

2017. Október 21. 05:00, szombat | Életmód
Forrás: mti

A halálozások tíz százalékáért a légszennyezettség felelős

A halálozások tíz százalékáért a légszennyezettség felelős

A halálozások mintegy tíz százalékáért a légszennyezettség felelős Magyarországon - közölte az Országos Közegészségügyi Intézet levegőhigiénés és aerobiológiai osztályának vezetője pénteken az M1 aktuális csatornán.

Szigeti Tamás elmondta: a szmoghelyzet kialakulásának több feltétele van, egyrészt kellenek bizonyos földrajzi adottságok, amelyek Magyarországon megvannak, hiszen télen gyakori az úgynevezett hőmérsékleti inverzió, amelynek hatására a melegebb légrétegek alá egy hidegebb légréteg rakódik, ezért megreked a levegő a Kárpát-medencében. Fontos légszennyezési forrás a közlekedés és télen a lakossági fűtés is.

Utóbbiról elmondta: nagyon fontos lenne, hogy megfelelő módon fűtsenek az emberek, mert jelentős probléma, hogy sok helyen "mindent eltüzelnek", így káros anyagok kerülnek a légkörbe, és megnövekszik a szálló por koncentrációja. Felhívta a figyelmet: jó minőségű tűzifával kell fűteni, és nem szabad eltüzelni műanyagot, festett fát, nagy mennyiségben újságpapírt. A nagyobb városokban a közlekedés is fontos légszennyező forrás, amely szintén növeli a szálló por koncentrációját - tette hozzá.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Január 05. 07:00, hétfő | Életmód

Különleges meteorraj érkezik január első napjaiban

Január első napjaiban érkezik a Quadrantidák meteorraj, továbbá egy látványos négyes együttállás is megfigyelhető lesz az éjszakai égbolton - közölte a Svábhegyi Csillagvizsgáló hétfőn az MTI-vel.

2026. Január 05. 06:58, hétfő | Életmód

Elhunyt Bräutigam Gábor, a Kispál és a Borz dobosa

Elhunyt Bräutigam Gábor, a Kispál és a Borz, valamint a Kiscsillag alapító dobosa. A zenész 60 éves volt.

2026. Január 03. 10:11, szombat | Életmód

Részleges nap- és holdfogyatkozás, több bolygóegyüttállás is lesz idén

Részleges nap- és holdfogyatkozás, több bolygóegyüttállás, valamint meteorrajok is megfigyelhetők lesznek idén az égbolton.