Hírek
2020. Július 28. 07:10, kedd |
Belföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay
A sok csapadék miatt Zala megye egyes területein leállt az aratás
Az esős időjárás lelassította Zala megyében a betakarítási munkákat, a szántóföldekre hullott nagy mennyiségű csapadék miatt a megye nagy részén leállt az aratás
- közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) megyei elnöke hétfőn az MTI-vel.
A csapadék mennyisége megfelelő volt, de a hirtelen lezúduló eső jelentős része elfolyt, így a növények számára nem volt hasznosítható - mondta el Sabján Krisztián.
A nyári hónapokban a zalai gazdáknak csaknem 50 ezer hektáron kell betakarítaniuk a termést. A közel 24 500 hektáron termelt őszi búza 60 százalékát aratták le, a hektáronkénti 6,3 tonnás termésátlag meghaladja a tavalyi (6,12 tonna) átlaghozamot. A 15 ezer hektáros repceföldön (hektáronként) átlagosan 2,3 tonna olajos növény termett, míg a tavalyi átlaghozam 3,2 tonna volt.
A 6500 hektáros őszi árpa termése is magtárakba került, a hektáronként learatott 5,3 tonna átlaghozam fél tonnával kevesebb a tavalyinál.
Az 1543 hektáron termelt tavaszi árpa 43 százalékát vágták le, az 5,6 tonna hektáronkénti átlaghozam viszont jóval meghaladja a tavalyi (3,85 tonnás) termésátlagot - ismertette a megyei elnök.
Összegzésként elmondta: az aszályos téli és tavaszi időjárás miatt a megye nagy részén alacsonyabb termésátlagra lehet számítani, míg a megye déli részén - ahol több volt a csapadék - kevesebb kárt szenvedtek a gazdák.
A csapadékhiányos területeken a kukorica alsó levelei leszáradtak, a napraforgó táblák gyorsan elvirágoztak. Idén átlagos - nem kiemelkedően jó, de talán nem is kiemelkedően gyenge - termésátlagban bizakodnak a zalai gazdák - jelezte Sabján Krisztián.
Zala megyében a kukorica vetésterülete 27 700 hektár, a napraforgóé pedig 8870 hektár.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Február 15. 15:00, vasárnap | Belföld
ÉKM: az új KRESZ-ben kiemelt figyelmet kapnak a fogyatékossággal élők
A fogyatékossággal élőket képviselő szervezetekkel folytatódott pénteken az új KRESZ-szabályok egyeztetése.
2026. Február 15. 11:00, vasárnap | Belföld
Balesetet szenvedett Tállai András államtitkár
Közúti balesetet szenvedett Tállai András, az Agrárminisztérium parlamenti államtitkára szombaton.
2026. Február 15. 08:46, vasárnap | Belföld
Orbán Viktor: A TISZA ki fogja zsebelni a magyar családokat
A 2026-os év a győzelem éve lesz a családok, a jobboldal, a Fidesz és Magyarország számára – jelentette ki Orbán Viktor a Várkert Bazárban tartott évértékelő beszédében.
2026. Február 14. 08:15, szombat | Belföld
Több ezren vettek részt a XXVI. Doni Hősök Emléktúrán
A XXVI. Doni Hősök Emléktúrán összesen 3624 ember vett részt, köztük 918 diák, katonai képzéssben tanuló kadét, illetve valamely civil társadalmi szervezet tagja volt -
