Városlista
2025. július 3, csütörtök - Kornél

Hírek

2013. Június 13. 05:00, csütörtök | Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

Az alvási apnea növeli a hirtelen szívmegállás kockázatát

Az alvási apnea növeli a hirtelen szívmegállás kockázatát

Az alvási apnoe növeli a hirtelen bekövetkező szívmegállás, és az ebből bekövetkező halálozás kockázatát - állapította meg egy hosszú távú vizsgálat, amelyről a Health Day számol be. Ez függ az alvási apnoe súlyosságától is, de a szakemberek szerint az összefüggés oka elsősorban a szívritmuszavarban keresendő.

Alvási apnea esetén alvás közben a páciensnek légzési nehézségei vannak. Amerikában a betegség 12 millió felnőttet érint, de vélhetően sokan vannak azok, akiket még nem diagnosztizáltak. A betegség akkor áll fenn, hogyha óránként legalább ötször tíz másodpercre leáll az illető légzése. Néhány kutatás arra utál, hogy az alvási apnoe-ben szenvedők száma az elhízási járvány miatt is nő.

A hirtelen szívhalál évente 450 ezer embert öl az Egyesült Államokban, amit főleg a szabálytalan szívverés okoz. A túléléshez a hirtelen szívmegállást követő perceken belüli megfelelő kezelésre van szükség.

Jelen kutatás keretében tízezer férfit és nőt követtek nyomon, akiknek átlagéletkora 53 volt, s a legtöbbjüket (78 százalékukat) alvási apnoe-val kezeltek. A 15 éves nyomonkövetés alatt 142-nél alakult ki hirtelen szívmegállás.

Ez annak köszönhető, hogy az oxigén telítettség csökken, amikor a levegő nem áramlik a tüdőbe. Amikor az oxigén telítettség 78 százalék alá esik, a hirtelen szívmegállás kockázata 80 százalékkal nő. A kutatók felhívják a figyelmet, hogy eredményeik nem mutatnak ok-okozati összefüggést, csupán kapcsolatot a két betegség között.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Július 03. 07:34, csütörtök | Belföld

Mávinform: hosszabb a menetidő a győri fővonalon

Késésekre kell számítani kedd délután a győri vasúti fővonalon, ahol egy műszaki hibás vonat okozott fennakadást.

2025. Július 03. 07:32, csütörtök | Belföld

Orbán Viktor: a kormány elfogadta a 3 százalékos otthonteremtési hitelprogramot

A kormány elfogadta a 3 százalékos otthonteremtési hitelprogramot, az új támogatást mindenki igénybe veheti, aki az első saját lakását vagy házát szeretné megvenni -

2025. Július 03. 07:31, csütörtök | Belföld

Szijjártó Péter: a határ a csillagos ég Magyarország és az Egyesült Államok kapcsolatában

Az elmúlt hónapok során sikerült megteremteni az amerikai-magyar kapcsolatok új aranykorának stabil alapjait, Donald Trump elnök hivatalba lépése óta a barátság felváltotta a kioktatást, a vádaskodást és a megbélyegzést

2025. Július 02. 07:51, szerda | Belföld

Száz mozdonyt szerez be a MÁV 2026 végéig, ebből harminc már megérkezett

Jövő év végéig összesen 100 korszerű mozdonnyal bővül a MÁV személyszállítási flottája, ebből már 30 megérkezett és közülük 24 forgalomba is állt