Városlista
2025. május 2, péntek - Zsigmond

Hírek

2012. Május 15. 07:05, kedd | Belföld
Forrás: OrientPress

Csiki-csuki a telefonadó körül

Csiki-csuki a telefonadó körül

Megdöbbentek a hazai telefonszolgáltatók azon, hogy a kormány az előzetes tervektől eltérően rájuk, s nem az előfizetőkre terhelné a távközlési adót.

Balog Ádám adóügyi helyettes államtitkár szerint az új, percenként két forintos adóterhet a szolgáltatóknak kell bevallania és befizetnie, – igaz, ezt lehet, hogy a felhasználókra hárítják majd. Az új adónemnek állítólag nincs köze az állami szolgáltató létrehozásához sem, az új céggel mégis „esély van arra”, hogy az adóval ne a felhasználókat terheljék.

Adózunk is meg, nem is a telefonbeszélgetések után – ez derült ki hétfőn a kormánypárti képviselők bejelentéséből. Balog Ádám, a nemzetgazdasági minisztérium adóügyekért felelős helyettes államtitkár hétfőn arról számolt be, hogy a kedvezmények miatt 50 milliárd forint helyett csak 44,4 milliárd forint jöhet be idén a távközlési adóból, ami viszont közvetettnek számít, alanya és fizetője is a szolgáltató lesz. Balog úgy gondolja, a szolgáltatók kevéssé tudják majd az adót áthárítani az áraikban, ezért az előfizetőkre nem fog emiatt több adó jutni – s áthárítás esetén áfaalap lenne. A nyilatkozó viszont arról is beszélt, hogy a távközlési adóhoz nem szükségesek EU-s engedélyek, mivel nem áfa típusú adóról van szó.

A helyettes államtitkár szerint a távközlési adó – ami magánszemélyeknél 700, más esetben 2500 forintos pluszt jelenthet havonta – nem függ össze az állami mobilszolgáltató cég létrehozásával. Babák Mihály fideszes politikus ugyanakkor elismerte: bár az adó alanya a szolgáltató, a terheket mindig a fogyasztó fizeti meg – az állami mobilcég belépésével viszont esély van arra, hogy az adót ne hárítsák át a felhasználókra. Balog Ádám ennek apropóján azt mondta: arra számítanak, hogy a szolgáltatók nem terhelik rá az adót jelentős mértékben a fogyasztókra – olvasható az Indexen.

Megdöbbentek a szolgáltatók

A Magyar Telekom, a Telenor Magyarország és a Vodafone Magyarország közös közleményben tiltakozott a terhek átruházása ellen. Mint ebben írják megdöbbenéssel értesültek arról, hogy „a kormány a korábban ismertetett tervekhez képest alapjaiban változtatta meg az általa az Országgyűlésnek beterjesztett távközlési adóról szóló törvényjavaslatot. Míg az előzetes iparági egyeztetéseken az előfizetőket érintő fogyasztási adó tervezetét ismertette a kormányzat a szolgáltatókkal és a Széll Kálmán Terv 2.0-ban is ilyen adó szerepelt, a törvényjavaslatban ezzel szemben már a szolgáltatókra kivetett, a szolgáltatás nyújtását terhelő adóról van szó.”

A három távközlési társaság az elmúlt hetekben mindent megtett az egyeztetések sikere érdekében, így elfogadhatatlannak tartja ezt az eljárást és értetlenül áll az újabb különadó előtt. Az elmúlt hónapokban a kormányzat többször is ígéretet tett az ágazati különadók kivezetésére, ennek ellenére most, rövid határidővel gyakorlatilag megduplázza a távközlési szektor adóterheit és csak a távközlési társaságokat sújtja. Az újabb különadó vesztese Magyarország, a magyar távközlési ügyfelek és a magyar vállalkozások, mivel az adó visszaveti egy húzóágazat, a távközlési szolgáltatások fejlődését Magyarországon – olvasható a kommünikében.

A távközlési cégek hangsúlyozzák, megértik az ország és a költségvetés nehéz helyzetét, de nem tartják célravezetőnek egy újabb különadó kivetését. Magyarországon jelenleg a távközlési szolgáltatást az európai átlagnál jóval magasabb terhek sújtják: az uniós átlagnál magasabb frekvencia- és koncessziós díj, 27 százalékos ÁFA, különadó és most egy újabb, percalapú adó is terhelné a távközlési szolgáltatásokat.

A Magyar Telekom, a Telenor Magyarország és a Vodafone Magyarország arra kéri a kormányt, hogy vonja vissza a törvénytervezetet és iparági egyeztetések segítségével dolgozzon ki az ország versenyképességét nem veszélyeztető, konzisztens és fenntartható javaslatot annak az ígéretnek a szellemében, hogy 2013-tól kivezetik az ágazati különadókat.

OrientPress Hírügynökség
Kép: OrientPress Hírügynökség / archívum

Ezek érdekelhetnek még

2025. Május 02. 09:50, péntek | Belföld

Agrometeorológia: nagy szükség lenne a májusi esőre

Az Alföldön és a Kisalföldön nagy területen száraz a talaj, ezért rendkívül nehezen kel a vetés; a jövő hét elején ugyan a lehűlés mellett érkezik több-kevesebb csapadék, de területi eloszlása ismét egyenetlennek ígérkezik

2025. Május 02. 09:49, péntek | Belföld

Idén már 21 kutyabarát strand és fürdetőhely várja országszerte a kutyásokat

Gyarapodott a hazai kutyabarát strandok száma: tíz éve csak 8, idén már 21 kutyabarát strand és fürdetőhely várja országszerte a kutyásokat, ami jól mutatja a kutyabarát helyek iránti igény jelentős növekedését

2025. Május 02. 09:48, péntek | Belföld

Folytatódik a nyárias idő a hétvégén, de vasárnap már lehetnek záporok

Folytatódik a napos idő május első hétvégéjén, szombaton akár 31 Celsius-fok is lehet.

2025. Május 02. 09:44, péntek | Belföld

Orbán Viktor szerint az Európai Unió miatt teljesít továbbra is rosszul a magyar gazdaság

Nem akarok feladni egyetlen célt sem, amit 2025-re kitűztünk, ezért van az, hogy - bár tudatában voltunk a várható növekedési adatnak -, a parlamentben mégis elfogadtuk Európa legnagyobb adócsökkentési programját