Városlista
2025. október 2, csütörtök - Petra

Hírek

2017. Február 16. 07:44, csütörtök | Belföld
Forrás: mti

Változnak a temetkezési szolgáltatások számlái - Összehasonlíthatók lesznek az árak

Változnak a temetkezési szolgáltatások számlái - Összehasonlíthatók lesznek az árak

A temetőkre és temetkezésre vonatkozó kormányrendelet alapján a temetkezési vállalkozásoknak január óta kötelező részletes számlát adniuk az általuk nyújtott szolgáltatásról,

áprilistól már a gépi számlázás sem mentesül a kötelező számlatartalom alól - mondta Puskás Béla, a Dél-dunántúli Temetkezési Egyesület elnöke szerdán Budapesten, az Országos Temetkezési Konferencián.
Az új számlázási rendszer, amely körülbelül 450-500 temetkezési vállalkozást érint, lehetővé teszi a temetkezési szolgáltatások és kellékek tételes összehasonlítását, ezáltal azt, hogy a megrendelő a színvonal alapján válasszon szolgáltatást - hangzott el a konferencián.

Puskás Béla, a Dél-dunántúli Temetkezési Egyesület elnöke a Magyar Temetkezési Szolgáltatók Országos Szakegyesülete (MATESZSZ) és az Országos Temetkezési Egyesület és Ipartestület (OTEI) által szervezett konferencián az MTI-nek elmondta: a vállalkozók eddig a tevékenység egy részét gyakran nem jelenítették meg a számlán. Ezzel pedig fennállt a lehetősége annak, hogy bizonyos tételeket csak részben számoljanak el, amellyel piaci előnyt szerezhettek, ugyanakkor megkárosították az államot.

Egy több tételből álló átlagtemetés összköltsége Magyarországon körülbelül 300 ezer forint. Ennek áfatartalma mintegy 80 ezer forint, a fennmaradó összegből biztosítják a kellékeket, a temető használati díját, a szolgáltatást - fejtette ki Puskás Béla. Vannak kötelező díjak is, amelyeket helyi, egyházi rendelet vagy a temetőtulajdonos által megszabott feltételek szerint kell megfizetni - tette hozzá.

Horváth Zsuzsanna, a Magyar Temetkezési Szolgáltatók Országos Szakegyesületének (MATESZSZ) jogásza rámutatott: a temetési kellékek árai között jelentős különbség lehet, amelyet csak a részletes számla tud megmutatni, ez is indokolta az új számlázási rendszer bevezetését. A gépi számlát adók a szükséges szoftver beszerzésére tekintettel március végéig kaptak haladékot a jogszabálynak megfelelő részletes számlák nyújtásához.

A temetkezési vállalkozások évente 130 ezer temetést intéznek, ez alapján kalkulálva a temetkezési piac Magyarországon eléri a 39 milliárd forintot. A temetkezési vállalkozások mintegy 5500 temetőt üzemeltetnek, a tevékenység sok esetben keveredik a temetkezési szolgáltatásokkal.

Az önkormányzatoknak gyakran nincs forrásuk a temetők fenntartására, ezért ezt általában ráterhelik a szolgáltatóra, amely a szolgáltatás árából próbálja előteremteni a szükséges költségeket.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Október 02. 07:06, csütörtök | Belföld

Hidvéghi Balázs: ma kezdődik a nemzeti konzultáció kérdőíveinek postázása

Ma kezdődik a nemzeti konzultáció kérdőíveinek postázása Budapesten, november elejére, közepére, országszerte mindenki megkapja őket - mondta Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára szerdán.

2025. Október 02. 07:05, csütörtök | Belföld

Orbán Viktor: Ukrajna felvétele ügyében nem lehet megkerülni Magyarországot

Magyarország megkerülésével, jogi trükközéssel nem lehet megnyitni Ukrajna európai uniós csatlakozási folyamatát

2025. Október 01. 07:46, szerda | Belföld

Szijjártó Péter: a világ második legnagyobb LEGO-gyára jött létre Nyíregyházán

54 milliárd forintos beruházással a világ második legnagyobb LEGO-gyára jött létre mostanra Nyíregyházán, s ez a vállalat egyetlen olyan üzeme Európában, amelyben a termelés minden folyamata jelen van

2025. Október 01. 07:45, szerda | Belföld

Kövér László: Magyarország testvéri népként tekint a törökökre

Magyarország testvéri népként tekint a törökökre - hangsúlyozta Kövér László, az Országgyűlés elnöke a Maarif Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium megnyitó ünnepségén kedden Budapesten.