Városlista
2026. május 23, szombat - Dezső

Hírek

2011. Augusztus 12. 07:41, péntek | Belföld
Forrás: OrientPress

A nők szívét jobban károsítja a dohányzás

A nők szívét jobban károsítja a dohányzás

30 évig tartó vizsgálat során tudósok megállapították, hogy azoknál a nőknél, akik rászoknak a dohányzásra, sokkal nagyobb a szívbetegségek kialakulásának esélye, mint a hasonló káros szenvedéllyel bíró férfiaknál.

A kockázat a tanulmányok szerint akár 25 százalékkal is nagyobb lehet a nők körében.

A vizsgálatban - amelynek eredményei a The Lancet című folyóiratban jelentek meg - összesen 2,4 millió ember vett részt a 30 év alatt. Az összegyűjtött adatok kielemzése után a tudósok egyértelműen megállapították, hogy a dohányos nőknek 25 százalékkal nagyobb az esélyük a szívbetegségekre, mint a férfiaknak.

Az okok egyelőre tisztázatlanok, a British Heart Association szerint minden esetre az eredmények ijesztőek, mivel a felmérések szerint a nők sokkal kevesebb cigarettát szívnak el átlagosan, mint a férfiak. Elméletek ugyanakkor már születtek a jelenség megmagyarázására.

Az egyik szerint a nemek közötti biológiai különbségekben keresendő az ok, ami miatt a nők hajalmosabbak a szívkoszorúér-betegségre. A másik szerint ugyanakkor lehetséges, hogy a nők szervezete több káros és rákkeltő anyagot választ ki a dohányfüstből, ami miatt a szívük is jobban károsodik. A tudósok a jövőben ezt a két elméletet próbálják majd igazolni, illetve cáfolni.

OrientPress Hírügynökség

Címkék: vizsgálat

Ezek érdekelhetnek még

2026. Május 23. 10:00, szombat | Belföld

Tiszaújvárosi robbanás - Hernádi Zsolt: üzemi baleset történt

A Mol tiszaújvárosi üzemében üzemi baleset történt, külső beavatkozásnak nem látták nyomát - hangsúlyozta a Mol elnök-vezérigazgatója péntek délután a helyszínen tartott sajtótájékoztatón.

2026. Május 23. 09:03, szombat | Belföld

Tiszaújvárosi robbanás - Hegedűs Zsolt: két sérültet hazaengedtek a miskolci kórházból

A Mol tiszaújvárosi üzemét érintő robbanásban megsérültek közül két személyt hazaengedtek a miskolci kórházból, hárman még megfigyelés alatt állnak, az ő állapotuk stabil

2026. Május 22. 12:00, péntek | Belföld

Gajdos László: nem érkezik több azbeszt tartalmú kőzet Ausztriából

Péntektől leállítja az azbeszt tartalmú kőzet Magyarországra irányuló értékesítését az osztrák cég - közölte az élő környezetért felelős miniszter csütörtökön a Facebook-oldalára feltöltött videóban.