Hírek
2012. Május 01. 07:01, kedd |
Belföld
Forrás: OrientPress
Kiírhatják a versenytárgyalást a paksi atomerőmű bővítésére
A tenderen feltehetően amerikai, orosz, francia, illetve dél-koreai cégek indulhatnának. A paksi üzem területén két új, 1000-1600 megawatt teljesítményű blokk számára lenne hely.
A paksi atomerőmű I. számú reaktorát idén kellene leállítani, ha nem hosszabbítanák meg az élettartamát - írja a Népszava.
Aszódi Attila, Budapesti Műszaki Egyetem Nukleáris Technikai Intézetének az igazgatója azt mondta a lapnak: a paksi nukleáris üzem bővítésére azért van szükség, mert az elkövetkező években számos elavult fosszilis tüzelésű erőművet le kell állítani. Így a jelenlegi mintegy kilencezer megawatt hazai erőművi kapacitásból négy-ötezer megawatt esik majd ki 2020-ig. Ennek egy részét pótolhatnák a Paksra telepítendő új atomerőművi blokkok.
Pakson elsősorban a jelenlegi blokkokhoz hasonló, úgynevezett nyomottvizes reaktorok építése jöhet szóba. A beruházásban részt vehetne amerikai cég, amely 1100 megawattos, orosz vállalat, amely 1200 megawattos, francia társaság, amely 1600 megawattos, vagy akár dél-koreai vállalkozás, amely 1400 megawattos blokkokat lenne képes telepíteni Paksra.
A szakértők többsége szerint eddig az orosz szállítók voltak a leginkább esélyesek a megbízás elnyerésére, miután több évtizedes tapasztalataik vannak a magyar partnerrel való együttműködésben, emellett az általuk ajánlott technológia közel áll a jelenleg az atomerőműben alkalmazott műszaki megoldáshoz. Az orosz társaság árban is versenyképes lehetne, és képes lenne beszállni a finanszírozásba is. Ám Fellegi Tamás volt fejlesztési miniszter moszkvai tárgyalásai rendre eredménytelenül zárultak. Így ma már kevésbé valószínű, hogy az oroszországi beszállítók lehetnek a befutók.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 07. 16:00, vasárnap | Belföld
Munkaerőhiánytól tartanak a vendégmunkások alkalmazásának szigorítása kapcsán
A gazdaság növekedési kilátásainak romlásától tartanak szakmai szervezetek a vendégmunkások munkavállalási lehetőségeinek szigorítása miatt
2026. Június 07. 16:00, vasárnap | Belföld
Kármán András: bizalmat kapott Magyarország és a jelenlegi gazdaságpolitikai irány a három nagy hitelminősítőtől
Bizalmat kapott Magyarország és ezzel a jelenlegi költségvetési, gazdaságpolitikai irány is
2026. Június 07. 13:00, vasárnap | Belföld
Lannert Judit: az iskolai autonómia erősítésére és gyermekközpontú közoktatási irányításra van szükség
Az iskolai autonómia erősítésére, valamint főleg a gyermekközpontúságra és a kompetenciákra fókuszáló közoktatási irányítás létrehozására van szükség
2026. Június 07. 11:00, vasárnap | Belföld
Hegyi Zsolt: június 20-án indul a nyári főszezoni balatoni menetrend
Június 20-án indul, és a MÁV elektronikus rendszereiben hamarosan elérhető lesz a nyári főszezoni balatoni menetrend - jelentette be a MÁV-csoport vezérigazgatója a Facebook-oldalára szombaton feltöltött videójában.
