Városlista
2026. február 15, vasárnap - Kolos

Hírek

2016. Október 31. 11:27, hétfő | Életmód
Forrás: mti

Különbséget kell tenni a halottkultusz és a temetőkultusz között

Különbséget kell tenni a halottkultusz és a temetőkultusz között

Meg kell különböztetni a halottkultuszt és a temetőkultuszt - mondta Tátrai Zsuzsa néprajzkutató hétfőn az M1 aktuális csatornán.

A kutató rámutatott, a hagyomány szerint nem volt akkora temetőkultusz, mint ma, viszont a halottak tisztelete szinte minden kiemelt ünnepen szerepet játszik.

"Tehát mindenképpen a közösségek, az élők és a holtak összetartozásáról szól az ünnep" - tette hozzá.

Az angolszász vidékekről származó Halloweennel kapcsolatban megjegyezte, hogy az valójában kelta gyökerekkel bíró, pogány hagyomány, ami szintén a halottakat állítja középpontba.

A kelták szerint - magyarázta - mindenszentek előestéjén a holtak szellemei visszatérnek és beköltözhetnek az élőkbe. Ezért öltöztek be maskarákba, ugyanis így akarták kijátszani a halottakat - mondta.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Február 14. 14:00, szombat | Életmód

A Quimby új dalokkal készül márciusi jubileumi koncertjére

2026. Február 14. 10:00, szombat | Életmód

Nagy Dankó Turné 2026 címmel országjáró koncertsorozatot indít a Dankó Rádió

Idén is útjára indul a magyar zene rádiójának országjáró koncertsorozata, a Dankó Klub.

2026. Február 13. 15:00, péntek | Életmód

KSH: januárban a fogyasztói árak átlagosan 2,1 százalékkal nőttek

2026. januárban a fogyasztói árak átlagosan 2,1 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat. Egy hónap alatt átlagosan 0,3 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak

2026. Február 12. 14:00, csütörtök | Életmód

Az év lepkéje 2026-ban a nagy tűzlepke

A lakossági internetes szavazás alapján a 2026-os év lepkéje a nagy tűzlepke lett - közölte a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) szerdán az MTI-vel.