Városlista
2026. augusztus 6, csütörtök - Berta

Hírek

2017. Február 20. 07:41, hétfő | Belföld
Forrás: mti - Fotó: MTI

Patthelyzet alakult ki a hegyeshalmi határátkelőnél

Patthelyzet alakult ki a hegyeshalmi határátkelőnél

Patthelyzet alakult ki a magyar-osztrák határon a hegyeshalmi határátkelőnél, ahol vasárnap a magyar oldalon migránsok tűntek fel, és állításuk szerint Ausztriába akarnak menni, de az osztrák rendőrök megállították őket

- hangzott el az M1 aktuális csatorna vasárnap esti híradójában. Balázs László, az Országos Rendőr-főkapitányság határrendészeti főosztályának vezetője a műsorban elmondta, vasárnap az osztrák hatóságok 58 ember visszairányítását jelezték a győri rendőröknek, akik a helyszínre mentek, és a osztrák hatóság jelenlévő munkatársai arról tájékoztatták őket, hogy ezek emberek nem a hegyeshalmi határátkelőhelyen próbáltak meg átjutni Ausztria területére. Ez azért lényeges, mert ebben az esetben visszairányításról van szó, és ezt a schengeni határ-ellenőrzési kódex alapján csak azon a határátkelőhelyen hajthatnák végre az osztrákok Magyarország irányába, amelyen ezek az emberek - beutazási feltételek hiányában - megpróbáltak bejutni Ausztriába - magyarázta.

Balázs László közölte, az osztrák hatóságok azonban a nemzeti jogukra hivatkoznak, amely lényegesen túlterjeszkedik a schengeni határ-ellenőrzési kódexen, hiszen azt mondják, hogy az ő szabályozásuk szerint a határátkelőhelytől számított tíz kilométer sugarú körben elfogott embereket visszairányíthatják Magyarországra.

Ebben az esetben az az eljárás, hogy a Magyarország és Ausztria között fennálló visszafogadási egyezmény alapján kellene felajánlani ezeket a személyeket, éppen azért, hogy meglegyenek a jogi garanciák az átvételre - mutatott rá Balázs László.

Mint elmondta, ebben az esetben meg kell keresniük az osztrák hatóságoknak a magyar hatóságokat, az egyezmény alapján fel kell ajánlaniuk ezeket az embereket, meg kell nevezni azokat a bizonyítékokat, amely alapján megállapítható, hogy valóban Magyarországról érkeztek Ausztriába. A magyar hatóságok ellenőrzik ezeket az embereket az adatbázisokban, és ez alapján mérlegelik, hogy fennáll-e a visszafogadás, vagy pedig nem.

Balázs László közölte: ez jelen esetben nem történt meg, és éppen ezért Ausztria jogellenes magatartást tanúsít, nem felel meg sem a schengeni határellenőrzési kódex szabályozásának, sem az Ausztria és Magyarország között fennálló határ- és visszafogadási egyezménynek sem.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Augusztus 06. 07:00, csütörtök | Belföld

Jövő héten kedden lehet a köztársasági elnök választás

A Tisza-frakció kezdeményezte, hogy a parlament jövő kedden válassza meg az új köztársasági elnököt.

2026. Augusztus 06. 05:00, csütörtök | Belföld

Országosan elérte, Budapesten meg is haladta a 40 Celsius-fokot a legmagasabb hőmérséklet

Országosan 40, Budapesten 43 Celsius-fok volt a legmagasabb hőmérséklet szerda délután, csapadék esélye kizárt - közölte a kormány a szerdai 16 órai, a hőségriasztásról a kormany.hu oldalon közzétett gyorsjelentésében.

2026. Augusztus 06. 04:00, csütörtök | Belföld

Magyar Péter: átfogó energiafejlesztési tervet fogadott el a kormány

A mostani energiaválság tanulságaira is válaszolva átfogó energiafejlesztési tervet fogadott el a kormány szerdai ülésén - közölte Magyar Péter miniszterelnök a Facebook-oldalán szerda este.

2026. Augusztus 05. 13:00, szerda | Belföld

Gajdos László: átfogó országos ellenőrzés indult az akkucégeknél

Országos ellenőrzési program indult augusztus 1-től az akkumulátoripar teljes működési láncának vizsgálatára - közölte az élő környezetért felelős miniszter kedden a Facebook-oldalán.